- Reklama -novinky
RADY a NÁVODYZaložte si s nami kvetinový záhon krok po kroku

Založte si s nami kvetinový záhon krok po kroku

Kvetinový záhon je ozdobou každého exteriéru, pokiaľ je urobený precízne a má pravidelnú údržbu. Potrebné je, ale tiež vedieť ako ho správne založiť a ako ho naplánovať, aby mal vami požadované vlastnosti. Založte si s nami záhon po kroku a vytvorte si vo vašom exteriéri príjemné prostredie. Ako na to?

Plánovanie a základné úkony

Prvou dôležitou vecou je nájsť priestor, kde sa záhon bude nachádzať. Najprv by malo ísť o priestor s vhodnými podmienkami – vhodná pôda, dostatok svetla a blízky prístup k zdroju vody pre potrebné zavlažovanie. Následne si musíte vyčleniť aký veľký priestor využijete, od čoho potom závisí aj koľko budete potrebovať kvetov.

Najlepšie čo môžete urobiť predtým ako začnete sadiť je pôdu zrýľovať, prípadne využiť iné náradie. Ideálne nástroje predstavujú kultivátory, ktoré sú jednoduché na použitie a predstavujú naozaj hĺbkový spôsob prevzdušnenia  a prekyprenia pôdy. Následne je potrebné rozvrhnúť si umiestnenie kvetov a kvety zasadiť. Stačí len vyhĺbiť jamku, kvet do nej umiestniť a následne poliať.

Pokiaľ chcete, aby váš záhon bol takmer bezúdržbový, môžete zvoliť aj geotextíliu, vďaka čomu nebudete musieť neustále trhať burinu. Na geotextíliu môžete nasypať napríklad kamienky alebo kôru. Výsledné záhony budú vyzerať oveľa upravenejšie a navyše s nimi budete mať menej práce. Posledným krokom môžu byť rôzne ozdobné komponenty v podobe lámp, či napríklad keramických pomocníkov. Dobre vyzerajú aj okrasné veľké kamene alebo napríklad pníky, ktoré môžu záhon dozdobiť.

Starostlivosť o kvetinové záhony

Záhony si vyžadujú aj bežné dávku starostlivosti, aby vyzerali vždy upravene a dobre. Týka sa to predovšetkým trhania buriny, strihania kvietkov, hnojenia, či polievania. Tieto úkony treba robiť s ohľadom na ročné obdobie, fenologickú fázu rastlín a rovnako aj vzhľadom na ich zdravotný stav. Ak napríklad vidíme, že kvietky sú suché, nemajú dostatok živín, tak im ich dodáme v podobe vody a hnojiva. Naopak ak vyzerajú dobre môžeme ich mierne redukovať, aby nezaberali veľa miesta.

Špecifickým príkladom sú okrasné kríky a stromy, ktoré treba pravidelne zastrihovať. Pravidelné strihanie im dodá estetický vzhľad a rovnako pozitívne vplýva aj na ich zdravie. Na zastrihávanie je ideálne používať ostré nožnice alebo elektrické nožnice, ktoré spravia presný a precízny rez. Kvetinové záhony dodajú aj vašej záhradke príjemnú atmosféru a práca s kvetmi je navyše nesmierne terapeutická.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper