- Reklama -novinky
ZAUJÍMAVOSTISeniorom online kontakty moc nesadli, boli kvôli nim ešte osamělejší

Seniorom online kontakty moc nesadli, boli kvôli nim ešte osamělejší

Autor: Tiscali.cz | Dátum: 28. august 2021 08:50

Seniorom online kontakty moc nesadli, boli kvôli nim ešte osamělejší
Pri online kontaktoch s rodinou sa seniori cítili osamělejší, než keby žiadne kontakty nemali. Ilustračné snímku | zdroj: Profimedia
Najnovšie
Po krvavom útoku islamistov prestávajú supermarkety na Novom Zélande predávať nože

 1. 9. 2021
  Šaman z Kapitolu vyměkl, Trumpa nechce poznať. Hrozí mu štyri roky väzenia
 2. 9. 2021
  Bavlnené nákupné tašky a ekológie? Príliš spoločného toho nemajú
 3. 9. 2021
  Americká vláda odtajní dokumenty o 11. septembri
 4. 9. 2021
  Lepší žiadny kontakt, než virtuálne. Teda aspoň u seniorov nad 60 rokov, ako ukázala nová štúdia. Podľa nej sa starší ľudia cítili za pandémie oveľa osamělejší, ak boli v kontakte s blízkymi pomoci internetu, ako keby celý čas neboli v kontakte s nikým.

Za koronavirových uzáver udržiavalo mnoho starších ľudí spojení s rodinou a priateľmi prostredníctvom telefónu, videohovorov a ďalších foriem virtuálneho kontaktu. Spevácke zbory cez zoom, on-line čitateľské kluby a virtuálne rozprávky pre deti pomáhali mnohým ľuďom zahnať izoláciu.

Táto štúdia patrí medzi prvé, ktoré porovnávajú sociálnej interakcie medzi domácnosťami a duševnej pocit pohody za pandémie. Vedci zistili, že mnoho starších ľudí cítilo v dôsledku prechodu na on-line spoločenské styky väčšie samotu a dlhodobé psychické problémy ako tí, ktorí strávili pandémiu sami.

„Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že starší ľudia, ktorí mali za koronavirových uzáver len virtuálne kontakty, cítili väčšiu samotu a negatívne dopady na duševné zdravie ako starší ľudia, ktorí neboli vo vôbec žiadnom kontakte s ostatnými,“ povedal doktor Yang Hu z Lancasterskej univerzity, ktorý je spoluautorom štúdie. „Čakali sme, že virtuálny kontakt bude lepší ako úplná izolácia, ale v prípade starších ľudí sa zdá, že to tak nie je,“ dodal.

Problémom podľa jeho slov je, že pre staršie osoby, ktoré nie sú zvyknuté pracovať s modernými technológiami, bol prechod na ich užívanie stresujúce. Ale dokonca aj tí, ktorí na technológie zvyknutí boli, často zistili, že ich nadmerné užívanie počas uzávery je pre nich natoľko stresujúce, že im škodí viac, ako keď sa budú vyrovnávať s izoláciou a samotou.

Viac depresie a izolácie
„Nadmerné vystavenie digitálnym prostriedkom komunikácie môže tiež spôsobiť vyhorenia. Výsledky (štúdie) sú veľmi konzistentné, „dodal Hu, ktorý zhromaždil údaje od viac ako 5000 ľudí starších ako 60 rokov vo Veľkej Británii a od takmer 1400 osôb rovnakej vekovej kategórie v Spojených štátoch.

„Virtuálne kontakty zhoršujú nielen pocit osamelosti, ale aj všeobecné duševné zdravie. Títo ľudia sú viac v depresii, sú viac izolovaní a cíti sa viac nešťastní v priamom dôsledku užívania virtuálneho kontaktu, „povedal Hu.

Teraz je podľa neho potrebné klásť väčší dôraz na bezpečné osobné kontakty za budúcich mimoriadnych situácií. A je tiež potrebné posilniť digitálne schopnosti starších vekových skupín.

Zlepšiť používanie technológií
„Musíme byť pripravení na možné podobné prípady v budúcnosti,“ povedal Hu. „Musíme vybaviť starších ľudí digitálnymi schopnosťami, aby dokázali technológie používať, až sa nabudúce objaví podobná katastrofa, ako bola táto.“

Závery štúdie víta riaditeľka charitatívnej skupiny Age UK Caroline Luisa. „Vieme, že virtuálne prostredie môže zhoršiť vedomie toho, že nemôžete byť osobne so svojimi blízkymi,“ povedala.

Zástupca riaditeľa Strediska pre lepšiu starnutie Patrick Vernon povedal, že videl mnoho prípadov starších ľudí, ktorí technológie využívajú naozaj pozitívnym spôsobom, aby zostali v kontakte s ostatnými. „Ale tiež vieme, že dokonca aj tí, ktorí sú on-line, nemajú dostatok vedomostí a sebadôvery, aby používali internet takým spôsobom, ako by chceli,“ dodal.

„Náš vlastný prieskum zistil, že časť ľudí, ktorí boli off-line, mali problém sa za pandémie spojiť s rodinou, priateľmi alebo susedmi,“ uviedol Vernon. „Ale aj tí, ktorí boli on-line, nám hovorili, že im technológia nevynahradí to, čo im chýba pri osobných spoločenských stykoch.“

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper