Takmer vo všetkých záhradách rodinných domov v sezóne „vyrastú” trampolíny. Pre deti predstavujú zdroj neobmedzenej zábavy, preto nie je divu, že sú také obľúbené. Pripravili sme si pre vás päť najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú zaobstarať deťom na záhradu trampolínu. Inšpirujeme aj vás?
Ak vás trápi, že vaše deti netrávia dostatok času na vzduchu, neúspešne sa ich snažíte odtrhnúť od tabletov či televízorov a motivovať k pohybu a pobytu vonku, práve záhradná trampolína je často efektívnym riešením, ktoré konečne zafunguje.
Prízvukovanie lekárov, aby deti trávili každý deň dostatok času na čerstvom vzduchu, má svoje opodstatnenie a na trampolíne si deti vedia nielen zaskákať a zabaviť sa, ale môže slúžiť aj ako ich úkryt či miesto na hranie, čítanie či fantazírovanie. Deti skákanie milujú, no okrem neho môžu mať z trampolíny svoju pevnosť, čo je nemenej zábavné a precvičí aj ich predstavivosť pri vymýšľaní rôznych aktivít a hier.
Pobyt na čerstvom vzduchu sa navyše postará o to, že v noci budú deti lepšie a výdatnejšie spať. Vystavením sa slniečku si deti tiež zvyšujú hladinu vitamínu D v organizme, vďaka čomu si tiež zlepšia imunitný systém a posilnia kosti.
Pohyb je zdravý, a ten na trampolíne sa postará o to, že vaše dieťa pri skákaní aj vo fáze odrazu, ale aj pri dopade neustále zapája do činnosti rôzne svalové skupiny. Posilní si tak svoju postavu, no okrem svalov súčasne zamestnáva aj viaceré zmysly a obe hemisféry mozgu sú takisto v plnom nasadení.
Vďaka tomu si deti precvičia a zlepšia udržiavanie rovnováhy a držanie tela, ale rovnako aj priestorovú orientáciu. Pravidelným skákaním na trampolíne tiež trénujú správny dopad, čo taktiež priaznivo vplýva na rozvoj svalovej hmoty, koordináciu pohybov a prispieva k celkovej lepšej kondícii.
Trampolíny majú mnoho zdravotných benefitov, niektoré sme už spomenuli, no to rozhodne nie je kompletný zoznam a mohli by sme pokračovať ďalej ešte dlho. Skákanie na trampolíne môžeme zaradiť medzi aeróbne aktivity, ktoré sú prospešné pre náš kardiovaskulárny systém a znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Deti si tak na trampolíne precvičia a posilnia srdiečko.
Pri skokoch na trampolíne deti dokážu spotrebovať veľké množstvo energie a teda aj spáliť nahromadené zásoby tukov. Je to teda jeden zo spôsobov, akým môžete bojovať proti detskej obezite. Staršie deti si na trampolíne môžu vyformovať postavu a zvýšiť tak sebavedomie, mladšie si vybudujú zdravý návyk a lásku k pohybu, cvičeniu a udržiavaniu sa vo forme.
Pravidelný pohyb na trampolíne sa postará aj o zlepšenie funkcie čriev a stimuláciu tráviaceho systému, čo tiež do určitej miery vplýva na našu hmotnosť.
Nemyslite si, že trampolíny sú určené len pre deti. Aj dospelí si na nich môžu užiť kopec zábavy. Celá rodina tak má ďalší dôvod na vytváranie si spoločných zážitkov a trávenie času spolu. Zaskáčte si spolu celá rodina a buďte pre svoje deti inšpiráciou na aktívne trávenie voľného času na čerstvom vzduchu.
Kvalitná trampolína si nevyžaduje veľkú investíciu, závisí samozrejme od rozmerov. Trampolína v záhrade vám ušetrí peniaze, ktoré by ste investovali do vstupného či permanentky pri návšteve herného centra alebo posilňovne. Navyše nie je ani náročná na údržbu, preto niet divu, že si nachádza miesto v čoraz väčšom počte záhrad rodinných domov.
Ak vyberáte do záhrady trampolínu vhodnú pre viac osôb, odporúčame si zvoliť čo najväčší priemer, aký vám priestorové možnosti dovolia. Okolo trampolíny nechajte dostatočný voľný priestor kvôli bezpečnosti a