- Reklama -novinky
RADY a NÁVODYDruhy lyží a ako si ich správne vybrať

Druhy lyží a ako si ich správne vybrať

Chcete investovať do nových lyží, no neviete, ktoré si vybrať? V tomto článku sa pozrieme na ich rôzne druhy a na proces ich výberu tak, aby vám sadli ako uliate.

Priblížme si faktory, podľa ktorých sa treba pri výbere orientovať a aký je ideálny praktický postup pri výbere. Prvým z faktorov je štýl jazdy a terén, na ktorom preferujete jazdiť. Na upravené zjazdovky je potrebné vyberať zjazdové lyže, ktoré sú užšie v strede lyže pod viazaním a následne majú špecifický rádius, od ktorého závisí veľkosť oblúkov. Záleží teda aj na tom, aké oblúčiky obľubujete. Ak sa vám často stáva, že jazdíte aj v novom, hlbokom snehu či naopak na rozbitom teréne, váš výber konkrétnych lyží sa bude líšiť. Treba sa zamyslieť, na aké zjazdovky plánujete chodiť najčastejšie, ako veľmi frekventované a udržiavané sú.

Ak ste rodeným dobrodruhom a zjazdovkám sa často vyhýbate, ideálne pre vás budú freeride lyže. Sú vhodné do hlbokého snehu, na vybláznenie sa v prašane. Čím širšie sú, tým lepšie sa vám bude jazdiť mimo zjazdovky, no horšie na nej. Ak preferujete jazdu v parkoch, chcete sa učit triky, jazdiť i smerom dozadu, vyberte si freestyle lyže.

Posledným typom sú lyže na skialpinizmus. Otázkou vždy je, či je skialp pre vás hobby alebo smerujete k závodeniu. Hobby skialpy majú vyššiu váhu, pretekárske skialpy môžu byť pre rekreačného športovca príliš ľahké a tak horšie ovládateľné. U každého typu lyží zároveň záleží aj na ďalších faktoroch, medzi ktoré patria:

  • Hmotnosť lyžiara
  • Seniorita lyžiara
  • Technika lyžiara

Od týchto faktorov záleží dĺžka lyží, ktoré si treba vybrať. Neplatí všeobecne známe pravidlo – vaša výška mínus 10 cm. Ideálne je, ak si lyže prídete vybrať priamo na svah, na každoročné “testovačky”, ktoré firmy ponúkajú. Predajcovia budú vedieť odhadnúť, na ktorých lyžiach sa vám bude jazdiť najpohodlnejšie. Vy si úplne zadarmo vyskúšate niekoľko druhov lyží a budete vedieť, že ste si vybrali najlepšie, ako ste vedeli. 

Ak nemáte možnosť navštíviť svah, odporúčame sa pozrieť na weby top predajcov lyží, kde nájdete detailnejšie návody, ako lyže vyberať. Zároveň je ideálne si niektoré z lyží zarezervovať, nechať doručiť na predajňu a poradiť sa s odborníkmi, ktoré by vám mohli ideálne sadnúť aj na svahu.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper