Autor: Tiscali.cz | Dátum: 30. august 2021 15:39
Ceny emisných povoleniek v Európskej únii prekročili rekordných 60 eur za tonu
Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov (Ilustračné foto) | zdroj: Profimedia
Najnovšie
Bavlnené nákupné tašky a ekológie? Príliš spoločného toho nemajú
- 9. 2021
Americká vláda odtajní dokumenty o 11. septembri - 9. 2021
Dohodnuté: Hokejisti z NHL sa vracajú na olympijské hry - 9. 2021
Hľadať podporu medzi voličmi môže byť smrteľné … a zbytočné - 9. 2021
Cena emisných kvót v Európskej únii dnes prvýkrát prekročila 60 eur (vyše 1500 Sk) za tonu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Systém obchodovania s emisnými je hlavným nástrojom EÚ na obmedzenie emisií skleníkových plynov a bol sprevádzkovaný v roku 2005.
Cena sa dnes dopoludnia vyšplhala až na 61,01 eura za tonu. Okolo 9:30 hodín sa pohybovala okolo 60,40 eura a proti predchádzajúcemu záveru si pripisovala viac ako dve percentá. Za posledný rok sa cena povoleniek zhruba zdvojnásobila. Prispeli k tomu ambicióznejšie ciele pre znižovanie emisií a rekordné ceny plynu.
Podľa analytikov spoločnosti Refinitiv by tento týždeň mohol cenám emisných poskytnúť podporu nižší aukčnej objem a tiež rast cien ropy. Bankové prázdniny v Británii by potom vedľa objemu obchodovania mohli zvýšiť aj nestabilitu na trhu.
Profimedia-0456062542
Chvaletice by novo nemuseli 6 rokov plniť emisné limity. Ekologické organizácie sa odvolajú
Analytická spoločnosť S & P Global nedávno uviedla, že v auguste sa prudko znížila primárna ponuka povoleniek z vládnych aukcií, ďalší pokles sa očakáva tento týždeň. Prispeje k tomu zníženie počtu aukcií z piatich na tri kvôli bankovým prázdninám v Británii a uzavretie európskej energetickej burzy EEX kvôli výročnému zasadnutie výboru 2. septembra. EEX pritom aukcie usporadúva. Ceny povoleniek sa zvyšujú aj vďaka rastu cien ropy a zotavenie cien zemného plynu v Európe.
Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať. Keď sa ich cena zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa znižovať emisie.
Európska komisia v máji uviedla, že počet kvót v obehu sa vlani zvýšil, pretože pandémie covidu-19 viedla k poklesu emisií. Na konci minulého roka bolo podľa komisie v obehu zhruba 1,579 miliardy kvót, o 14 percent viac ako pred rokom. Komisia preto rozhodla, že z budúcich aukcií stiahne 378,9 milióna kvót a umiestni ich do rezervy pre stabilizáciu trhu.