Česká národná banka bude mať zo zákona právomoc určiť podmienky na získanie hypotéky

Redakce doporučuje

Česká národná banka bude mať zo zákona právomoc určiť podmienky na získanie hypotéky
S novelou sa tiež rozšíri možnosti ČNB pri obchodovaní na finančných trhoch (Ilustračné foto) | zdroj: Profimedia
Najnovšie
Bavlnené nákupné tašky a ekológie? Príliš spoločného toho nemajú

 1. 9. 2021
  Americká vláda odtajní dokumenty o 11. septembri
 2. 9. 2021
  Dohodnuté: Hokejisti z NHL sa vracajú na olympijské hry
 3. 9. 2021
  Hľadať podporu medzi voličmi môže byť smrteľné … a zbytočné
 4. 9. 2021
  Česká národná banka bude mať zo zákona právomoc stanovovať podmienky na získanie úverov na bývanie. Doteraz mohla dávať bankám iba odporúčania, ktoré ale nie sú právne záväzné.

Rozšíri sa tiež možnosti ČNB pri obchodovaní na finančných trhoch. Novelu zákona o ČNB, ktorá tieto a ďalšie zmeny zavádza, dnes podpísal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
ČNB má podľa Babiša prispieť do rozpočtu. To je ale podľa analytikov možné až po uhradení strát

Novela prináša centrálnej banke zákonnú právomoc stanovovať podmienky na získanie úverov na bývanie, ktoré banky a ďalší poskytovatelia úverov budú musieť dodržiavať. Ak to poruší, bude im hroziť pokuta až desať miliónov korún. Tieto limity majú pôsobiť ako prevencia systémového rizika. Guvernér ČNB Jiří Rusnok už skôr poukazoval na to, že úvery na bývanie tvoria viac ako polovicu poskytnutých úverov.

Predloha ale bankám umožňuje, aby v každom štvrťroku poskytli až päť percent úverov z celkového objemu poskytnutých hypoték, ktoré nebudú musieť limity spĺňať. Banka je ale musí zdôvodniť.

ČNB doteraz vo svojich odporúčaniach operovala s ukazovateľmi sledujúcimi výške hypotéky k hodnote zástavy (ukazovateľ LTV), výšku príjmov žiadateľa k celkovému dlhu (ukazovateľ DTI) a výške splátky (ukazovateľ DSTI). Tieto odporúčania však nie sú právne záväzné. Vďaka novele bude centrálna banka môcť stanoviť hornú hranicu pri jednom ukazovateľa, u kombinácie dvoch ukazovateľov, alebo u všetkých troch ukazovateľov, a to záväzne, s možnosťou efektívneho vymáhania dodržiavania.
Podpísaná zmena zákona tiež rozširuje možnosti obchodovania ČNB na finančných trhoch. Bude môcť obchodovať s viacerými protistranami a s väčším množstvom finančných nástrojov. Rad opozičných poslancov toto ale označovala za rizikové a vyslovovala obavy, že by takto centrálna banka mohla financovať prevádzku štátu, čo ministerka Schillerová aj ČNB odmítaly.Tuto možnosť Snemovňa vložila do zákona v stave legislatívnej núdze už vlani, ale obmedzila ju časovo len do konca tohto roka. Teraz má platiť natrvalo.

Video Player is loading.Pauza
prehrať zvuk
Reklama: 0:15
Načítaných: 0% Stav: 0%

Celá obrazovka
Vedľa bánk, sporiteľní a úverových družstiev bude môcť ísť trebárs o poisťovne, penzijné spoločnosti a ďalšie inštitucionálnych investorov. Ministerstvo financií aj ČNB si od toho sľubujú možnosť pružnejšieho zásahu na finančnom trhu v prípade výkyvov.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Legendárny arganový olej a retinol

Legendárny arganový olej bohatý na antioxidanty s účinkami proti starnutiu pleti. Zmierňuje pigmentové škvrny, zjasňuje tvár, udržiava ju hydratovanú,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -časopis