Ak sa vám zdá, že deti doslova „priťahujú“ úrazy, choroby alebo zdravotné problémy, nemýlite sa. Je to dané objektívnymi skutočnosťami, napríklad vývinom, ale aj faktormi, ktoré súvisia s prirodzenými podmienkami okolia. Množstvo takýchto situácií však viete vyriešiť aj bez toho, aby ste museli hneď „utekať“ na pohotovosť.
Pozor na veľkosť a tvar obuvi, hrozia kurie oká
Pod pojmom kurie oko sa myslí zhrubnutie pokožky, ktoré nemá infekčný charakter, naopak, je spôsobené nejakým dlhodobo pôsobiacim tlakom. Ide o ložisko kužeľovitého tvaru, z ktorého smerom do pokožky vyrastá trň. Ten potom spôsobuje bolesť, či už na základe dotyku a tlaku, alebo aj samovoľne bez príčiny, podľa dĺžky vzrastenia.
Navonok si možno kurie oko pomýliť s bradavicou alebo otlakom, no nie pri detailnom pohľade. Ten odhalí jeho kruhové vyvýšenie, do žlta sfarbené ložisko s priemerom najčastejšie do 1 cm a čiernu bodku uprostred, ktorá patrí spomínanému tŕňu.
Najčastejšou príčinou jeho vzniku je nesprávna obuv, keďže kurie oko sa u detí vyskytuje takmer výlučne iba na nohách, hlavne na päte, palcoch alebo malíčkoch.
V niektorých prípadoch môžu so vznikom súvisieť aj zlá stavba nohy, napríklad prsty blízko seba, alebo niektoré deformity, napríklad padnutá klenba. Kurie oko je potom dôsledkom obranného mechanizmu, ktorému sa treba venovať hneď, ako sa objaví.
Začiatkom liečby by malo byť pravidelné zmäkčovanie postihnutého miesta, ideálne teplou mydlovou vodou, prípadne kombináciou vody a kyseliny salicylovej. K odstráneniu kurieho oka pristúpte až po jeho dostatočnom zmäkčení a to pomocou špeciálnej škrabky. Následne ošetrite postihnuté miesto krémom a prelepte hojivou náplasťou.
Zapálené kútiky úst môžu byť u novorodencov
Popraskané alebo zapálené kútiky úst u detí bývajú dosť časté a to tak u tých najmenších, ako aj vo vyššom veku. Príčin je mnoho, od infekcií, cez alergie a nedostatok vitamínov, až po externé vplyvy, napríklad zmeny počasia alebo časté výkyvy teplôt.
Ak ide o infekciu, zápal vzniká veľmi často na podklade bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcie. U malých detí býva príčinou aj nedostatok vitamínov B, železa a zinku, prípadne oslabenie imunity či precitlivená reakcia na potraviny alebo antibiotiká. Popraskanie kútikov v dôsledku zmien počasia je zas typické buď na jeseň alebo v zime.
V niektorých špecifických prípadoch môže prísť k zápalu kútikov v dôsledku užívania liekov na akné, prípadne môže ísť o príznak ochorenia čriev alebo cukrovky.
Prv, ako spanikárite, všímajte si aj ostatné príznaky, ktoré môžu o pôvode napovedať viac. U novorodencov sú typické najmä kvasinkové a bakteriálne infekcie. Najčastejšie sú kútiky mokvavé, neskôr zapálené a v záverečnom štádiu sa vytvoria chrasty.
Liečba potom závisí od vyvolávajúcej príčiny. Všeobecne sa odporúča doplniť stravu o ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú chýbajúce vitamíny a minerály. Samotné kútiky vysušte a dezinfikujte, v prípade infekčného pôvodu vám pomôžu antibakteriálne a antimykotické masti. Vhodná je aj podpora imunitného systému doplnkami výživy.
Žihľavka ako alergická reakcia aj dôsledok infekcie
Pupence na pokožke spojené s intenzívnym svrbením, začervenanie pokožky alebo aj mierny opuch. Žihľavka je veľmi nepríjemný stav, ktorý sa u detí môže objavovať aj opakovane a dlhodobo. Podľa štatistík si ňou prejde aspoň raz v živote aspoň 20 % z nich.
Najčastejšou príčinou žihľavky u detí bývajú buď infekcie alebo alergia. V prípade infekcií môžu byť pôvodcom plesne, huby, vírusy aj baktérie. Ak ide o akútnu formu alergie, tu sú spúšťačom rôzne alergény, napríklad potraviny, lieky či uštipnutie hmyzom. Rizikovými faktormi sú opaľovanie, nervové vypätie a oslabenie imunity.
Z liekových alergií sú najčastejšie tie na antibiotiká, z potravinových alergie na konzervanty, farbivá, príchute, antioxidačné látky a priveľa histamínu. Chronická forma žihľavky u detí našťastie nie je taká častá, takže vyvolávajúcu príčinu viete odhadnúť aj doma.
Základom do budúcnosti je vylúčiť kontakt s vyvolávajúcou potravinou, kozmetikou, prípravkami alebo faktorom, ktorý žihľavku spôsobil. Sekundárne je dobré podporiť imunitu, zlepšiť jedálniček a počas žihľavky nevystavovať dieťa slnečnému žiareniu. Pokožku umývajte termálnou vodou alebo neutrálnymi roztokmi a opatrne vysušte.
V prípade, že sa objavia príznaky typu teplota, závažný opuch alebo ťažkosti s dýchaním, neodkladne navštívte lekára. Takýto stav už sami doma nezvládnete.