- Reklama -novinky
ZAUJÍMAVOSTIBiologické hodiny žien a mužov tikajú inak. Už od puberty

Biologické hodiny žien a mužov tikajú inak. Už od puberty

    1. 2020 – 22:12 | človek | ave | Diskusia: 3/3 nových
    Biologické hodiny žien a mužov tikajú inak. Už od puberty
    Ženský biorytmus je iný ako mužský. | zdroj: Profimedia
    Žena ráno precitá skôr, zato večer je pre ňu ťažké zostať dlho hore. U mužov to býva naopak. Vedci majú hypotézu, prečo tento rozdiel vznikol.

Biologické hodiny žien a mužov netikajú rovnakým rytmom. A neplatí to len pre spánok. Nová štúdia upozorňuje, že existujú rozdiely podľa pohlavia, avšak i podľa veku, v tom, ako prežíva deň žena a muž.

Žena lepšie regeneruje

Rozdiely v cirkadiálneho obrazca rytme (biologickom rytmu s periódou s dĺžkou 24 hodín) skúmali na základe veľkého množstva údajov americkí biológovia Sean Anderson a Garrett Fitzgerald.

Reklama: 0:20
Načítaných: 0% Stav: 0%
Vedci vo svojej ‚meta‘ porovnajú výsledky štúdií týkajúcich sa biologických zmien ľudí, najmä zmien telesnej teploty, srdcovej frekvencie a dýchania. Zistili pritom, že u žien existujú osobitosti spojené s hormonálnou činnosťou v rôznych fázach života, ktoré sú schopné ovplyvniť biologické hodiny.

Veľké rozdiely medzi oboma pohlaviami nastupujú s pubertou. U detí neexistujú rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, ale s nástupom puberty majú muži tendenciu orientovať sa pri svojej aktivite predovšetkým na popoludňajšie hodiny, zatiaľ čo dievčatá sú aktívnejší dopoludnia.

Mechanický pomaranč ČLOVEK
Mechanický spánok: Je ‚vymazanie‘ predsudkov riešenia alebo vymývanie mozgov?
Táto situácia trvá až do konca menopauzy, kedy sa určitým spôsobom začnú so svojimi cirkadiálneho obrazca rytmy muži a ženy približovať a dopoludňajšie hodiny sa stávajú tou lepšou dobou.

Biologické rytmy majú tendenciu stávať sa významnými, pokiaľ ide o reakciu na prípadný nedostatok spánku, či už ide o jeho kvalitu alebo dĺžku. Ženy sú z biologického hľadiska živej dopoludnia, ale večer a v noci sú menej aktívne, zatiaľ čo muž je v tejto dobe čulý. V priebehu dňa sa mužský organizmus rozpaľuje, zatiaľ čo ženský je postupne pokojnejšie.

Žena ale lepšie reaguje na zmeny normálneho času spánku. Napríklad po náročnom večeri muž býva grogy, žena je väčšinou vo forme a čulejší.

Ženy majú schopnosť si v spánku viac oddýchnuť a ich spánok viac regeneruje nervový systém. Dôvod? Hlboký spánok žien je časom lepšie stráveným v takzvanom spánku s pomalými EEG vlnami.

Počas tohto spánku sa neuróny stimulovanej v čase bdenia aktivujú a posilňujú svoje spoje. Uľahčujú tak zapamätanie. V praxi to znamená, že spánok pôsobí ako údržbár neurónov a pomáha im eliminovať neužitočné spoje, ktoré sa počas dňa medzi nervovými bunkami vytvárajú.

Muž potrebuje šlofíka

Muži zrejme potrebujú viac než ženy túto formu očisty. Šlofíka po obede je viac rozšírený medzi mužmi než medzi ženami. Svoju úlohu tu zohráva aj výživa: ťažké jedlá konzumovaná k obedu sa horšie trávi, a to môže uspávať bez ohľadu na to, koľko hodín spal muž v noci.

Otázka, ktorú si vedci teraz kladú, je, ako rozdiely v cirkadiálneho obrazca rytme medzi oboma pohlaviami vznikli. Zatiaľ uprednostňujú evolučnej hypotézu, podľa ktorej musela byť žena v úlohe matky už odpradávna pripravená reagovať na problémy so spánkom, musela zladiť vlastné rytmy s rytmami svojich detí.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper