- Reklama -novinky
PRE ŽENYAké živiny sú pre naše telo dôležité?

Aké živiny sú pre naše telo dôležité?

Zamysleli ste sa niekedy, aké živiny prijímate jedlom a čo naše telo naozaj potrebuje pre správny chod?  V skratke sa dozviete akú funkciu majú niektoré z nich

Makro vs. mikro

Naše telo prijíma dve skupiny živín a to makroživiny a mikroživiny. Makro živiny sú základom pre zdroj energie. Tu patria sacharidy tuky a bielkoviny. Čo sa týka mikro živín , základným rozdielom je že tieto neposkytujú energiu, sú to vitamíny a minerály.

Makro živiny

Sacharidy sú pre telo najlepší a najrýchlejší spôsob získavania energie. Takisto však plnia stavebnú funkciu. Taká denná dávka ktorú by ste  mali prijať je 225-325 gramov sacharidov.

Ako najlepší zdroj sacharidov sú strukoviny,  ovocie a zelenina, orechy alebo ryža.

Tuky sú už známe ako tie ktoré ukladajú energiu. Dôležitosť odohrávajú práve pri tvorbe hormónov. Tuky rozlišujeme na rastlinne a živočíšne. Líšia sa hlavne skladbou mastných kyselín. Pri týchto je denná dávka určená podľa vašej váhy a to 1 gram tuku na 1 kilogram hmotnosti.

Posledná skupina makro živín sú bielkoviny alebo inak aj proteíny.

Tie vás zasýtia najviac. Podieľajú sa na dôležitých životu nevyhnutných funkciách ako aj pri stavbe tkanív. Nachádzajú sa hlavne v mäse, mliečnych výrobkoch, rybách či vajciach. Denný príjem je určený vekom, pohlavím ale aj vašou fyzickou aktivitou, avšak by nemal prekročiť 10 % celkovej potravy.

Pre správny príjem dostatočných bielkovín je výborné riešenie proteín v forme prášku, je ľahký na prípravu a hlavne chutný.

Čo však s pribúdajúcim vekom odchádza je práve schopnosť tvorby veľmi dôležitého proteínu a to kolagénu. Kolagén je dôležitý pre zuby, vlasy alebo nechty. Takisto prispieva k pružnosti pokožky. Práve preto Vám možno aj vekom pribúdajú vrásky či chabne pokožka.

Najlepšou formou ako to napraviť je ho začat prijimáť aj doplnkami stravy. Výbornou a jednoduchou cestou je práve kolagén, ktorý jednoducho rozmiešate vo vode a vypijete.

Pri budúcom uvažovaní o jedle sa skúste zamyslieť či je dostatočne výživné a bohaté na živiny, ktoré sme si spomenuli vyššie.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper