- Reklama -novinky
ZAUJÍMAVOSTIPočuli ste už o waldorfských bábikách?

Počuli ste už o waldorfských bábikách?

Waldorfské školy sú založené aj na Slovensku a na našom území sú aktuálne 2 školy tohto typu – v Bratislave a v Košiciach. Ich zakladateľ, Rudolf Steiner, zastával názor, že v deťoch je nevyhnutné podporovať intelektuálne, umelecké a praktické zručnosti. Na tomto podklade vznikla aj tzv. waldorfská bábika.

  1. Čo je waldorfská bábika?

Waldorfská alebo Steinerova bábika je špeciálny typ handrovej bábiky, ktorá podporuje filozofiu waldorfskej výučby. Celá bábika, vrátane jej výplne, je vyrobená z prírodných materiálov, ako napríklad vlny, bavlny alebo ľanu. Vzhľad bábik je účelne čo najjednoduchší, aby si dieťa, ktoré sa s nimi hrá, posilňovalo predstavivosť a kreativitu.

Klasická waldorfská bábika nemá žiadne rysy tváre alebo má neutrálny výraz. Ide o hlavný rozdiel medzi waldorfskou a handrovou bábikou. Klasické handrové bábiky môžu mať tváre s detailným výrazom a viditeľnými rysmi. Waldorfské bábiky sa líšia svojou formou v závislosti od toho, pre aké veľké deti sú určené.

Pre novorodencov sú určené jednoduché vrecká alebo vankúšové bábiky. Pre deti, ktorým už začali rásť zúbky sú zase určené unikátne bábiky z vreckoviek. Batoľatá sa zase zahrajú s jednoduchými bábikami s bacuľatými končatinami a krátkymi vlasmi alebo klobúkom. Starším deťom sú určené bábiky s ľudskejšou postavou, ktoré dokážu sedieť, je možné meniť ich oblečenie a často majú aj dlhšie vlasy.

  1. Detaily waldorských bábik

Ako sme už spomenuli vyššie, bábiky majú buď iba letmý a neutrálny výraz tváre alebo nemajú žiadne tvárové rysy. Obvykle sú na tento účel použité jednoduché stehy, ktoré majú pripomínať oči a ústa. Výnimočne sú oči a ústa maľované. Vlasy bábik sú vyrobené buď z čistej vlny alebo mohéru.

Waldorfské vyučovanie detí má v dnešnej dobe úspech napriek tomu, že u nás veľmi nie je rozšírené. Školy kladú dôraz na intelekt detí, umelecké cítenie a kreativitu. Waldorfské bábiky majú v deťoch posilňovať ich obrazotvornosť a fantáziu. V niektorých školách sa deti učia takéto bábiky aj vyrábať, čím zase zlepšujú svoju zručnosť v prstoch a šijacie schopnosti.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper