Nákladná preprava so sebou prináša množstvo výziev. Existuje viacero druhov prepráv, ktoré dokážu efektívne pracovať s požiadavkami ako: Čas, peniaze, bezpečnosť a schopnosť reagovať na neočakávané udalosti. Aby ste nemuseli skúmať a porovnávať všetky druhy prepráv, vybrali sme pre vás tie najvhodnejšie druhy pre väčšinu spoločností. Pozrite sa s nami na tie najpoužívanejšie druhy prepráv v roku 2023.
Cestná preprava
Najvyužívanejšia nákladná preprava je aj naďalej cestná preprava. Efektívne dokáže prepraviť tovar na krátke vzdialenosti a za výhodnú cenu. Nákladné vozidlá najčastejšie prepravujú menšie a početné zásielky, ale zvládnu aj nadrozmerné druhy tovarov.
Cestná preprava je jediný typ prepravy, pri ktorej dokážete vykonávať doručenie až k dverám príjemcu. Ostatné druhy prepráv ako letecká, železničná a lodná musia prevážaný tovar vykladať na určitom mieste, odkiaľ sa tovar ďalej rozdistribuje cestnou prepravou.
Ak plánujete prepravu na krátke až stredne vzdialenosti, na cestnú prepravu sa môžete spoľahnúť. Dhlšie vzdialenosti sa neodporúčajú z dôvodu vplyvou počasia, spotreby paliva, možných nevyhnutných opráv, nutnosti oddychu vodiča a ďalších dôvodov.
Z pesimistického úhlu pohľadu sa nájde aj nejaké negatívum. Tým najväčším sú zápchy na cestách, ktoré sa vyskytujú v mestách. Aj preto sa častokrát využíva preprava vo večerných hodinách, kedy sú cesty prázdne a dodacia lehota sa stihne na čas.
Železničná preprava
Pre tovar, ktorý smeruje do väčšej diaľky je železničná preprava múdre rozhodnutie hneď z niekoľkých dôvodov. So železničnou prepravou ušetrite vďaka zdieľanému priestoru spoločne s inými zásielkami.
Okrem toho ide o ekologickejšiu variantu. V porovnaní s množstvom tovaru, ktoré dokáže odniesť jeden vlak by muselo byť použitých aj viac ako 10 nákladných vozidiel. V prepočte to vychádza, že množstvo spáleného paliva vlakom na jednu zásielku je oveľa efektívnejšia železničná preprava. Aj o podobných výpočtoch je špedícia.
Tu stále pozitíva železničnej prepravy nekončia. Za zmienku stojí aj bezpečnosť, ktorá je v železničnej preprave oveľa vyššia. Zatiaľ čo nákladné vozidla čelia množstvu vplyvou, ktoré nevedia obmedziť, železničnej prepravy sa to netýka.
Ako bolo spomenuté, železničná preprava sa nedá využívať na doručenie k dverám príjemcu. Na druhú stranu ponúka jednoduchý spôsob ako zapojiť aj iné druhy prepravy a využiť tak intermodálny spôsob prepravy.
Letecká preprava
Na dlhé vzdialenosti bez ohľadu na cenu je letecká preprava jasným víťazom. Rýchlosť prepravy je bezkonkurenčná a vďaka nej dokážete prepraviť tovar cez viacero štátov v priebehu niekoľkých hodín.
Medzinárodná preprava za využitia lietadla vám prináša možnosť eliminácie využitia viacerých druhov prepráv, zároveň ju však plne podporuje. Ako je to vôbec možné? Uvedieme si to na nasledujúcom príklade.
Predstavte si, že potrebujete dostať tovar z jedného štátu do druhého pomocou cestnej alebo železničnej prepravy. Medzi územiami sa však nachádza more, ktoré musíte prekonať tým, že tovar následne preložíte z vlaku/auta na loď. Lietadlo by to celé preletelo.
Ak sa letisko, kam tovar smeruje, nachádza ďaleko od príjemcu, z lietadla sa tovar musí preložiť do auta alebo vlaku. Ak hľadáte správnu stratégiu, ako takýto problém vyriešiť a ušetriť čas, nervy a peniaze, využite služby špedičnej spoločnosti.
Lodná preprava
Lodná preprava je víťazom v kategórií najlacnejšia voľba prepravy. Kde však šetríte peniaze, strácate čas.Lodná preprava patrí medzi najpomalšie druhy na prepravu tovaru. Podobne ako pri železničnej, aj lodná preprava patrí do ekologicky prijateľnejšej alternatívy.
Pokiaľ prepravujete veľké kusy zásielok medzi štáty, cez ktoré prechádza more či oceán, využitie lodnej prepravy je pre vás vhodná alternatíva. Lodná preprava ako každá iná môže byť omeškaná vplyvmi zlého počasia, čo sa môže prejaviť až poškodením samotného tovaru.
Na druhú stranu, preprava po vode ponúka k dispozícií výborné napojenie na ostatné druhy prepravy, čím sa radí medzi vhodné pre intermodálne využitie. Častokrát k prístavom vedie dobre dostupná cesta, železničná trať či letisko.
Aj v dnešnej dobe sa stále nájdu zlodeji či piráti, u ktorých hrozí, že vaša zásielka môže byť odcudzená. Pirátstvo je stále problémom pre nákladné lode, najmä v určitých regiónoch sveta, ako je Guinejský záliv, vody pri pobreží Somálska a Juhočínske more.