Ryhy a mechanické poškodenie
Aj na dreve a drevených povrchoch sa môžu časom objaviť známy opotrebovania. Základom je prevencia v podobe šetrného čistenia a pravidelného ošetrovania. Aj napriek tomu sa však môže stať, že na nábytku alebo podlahe zbadáte ošúchané miesta a iné nedokonalosti a poškodenia. Akým spôsob je možné ich opraviť?
Vždy samozrejme záleží na rozsahu poškodenia a type dreveného povrchu. Ak je nábytok ošúchaný alebo poškriabaný len na malej ploche, postačí lokálna oprava. Menšie škrabance a ryhy ľahko vyplníte voskom na drevo, ktorý po zaschnutí preleštíte. Hlbšie ryhy je potrebné vyplniť voskovým tmelom s vhodným odtieňom pomocou tavného dláta. Po odstránení týchto nedokonalostí môžete použiť prípravok na leštenie a obnovu drevených povrchov. Základom je dodržanie odporúčaného dávkovania a inštrukcií.
Strata pôvodného vzhľadu
Pri rozsiahlom opotrebovaní a strate pôvodného vzhľadu dreva je potrebné komplexnejšia oprava dreva. V niektorých prípadoch postačí aplikácia prostriedku na obnovu dreva, ktorá ale nie je trvalá a je nutné ju pravidelne opakovať. Iným variantom je obnovujúci náter. Pri tomto kroku máte hneď niekoľko možností.
Začať by ste však mali odstránením starého náteru pomocou brúsneho papiera. Prípadné ryhy môžete vyplniť tmelom podľa postupu vyššie. Až po jeho uschnutí prichádza na rad nový náter. Siahnuť môžete po lazúre, ktorá preniká hlboko do štruktúry dreva a jemne ho sfarbuje. Okrem toho dokáže povrch chrániť pred vlhkosťou a UV žiarením.
Ekologickým variantom je prírodný vosk na drevo, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu. Na výber však máte aj lak či krycie farby na drevo.
Ďalšiu možnosť predstavuje olej, ktorý zvýrazní prirodzenú štruktúru dreva bez zmeny jeho pôvodnej farby. Olej taktiež chráni drevo pred vlhkosťou a dodáva mu lesk. Olejovanie drvenej podlahy v interiéri je však náročnejšie, a preto sa v tomto prípade obráťte radšej na odborníkov. Ich služby môžete využiť aj v prípade, že si na proces, akým je oprava nábytku, netrúfate sami.