- Reklama -novinky
FINANCIEUSA chystajú ďalšiu žalobu na Google kvôli monopolu v digitálnej reklame

USA chystajú ďalšiu žalobu na Google kvôli monopolu v digitálnej reklame

Autor: Tiscali.cz | Dátum: 2. septembra 2021 11:15

USA chystajú ďalšiu žalobu na Google kvôli monopolu v digitálnej reklame
Google popiera, že by mal na trhu reklamných technológií dominantné postavenie. Tvrdí, že tento priestor je plný veľkých firiem ako Amazon, Comcast a Facebook, ktoré súperia o zákazky (Ilustračné foto) | zdroj: Profimedia
Najnovšie
Bavlnené nákupné tašky a ekológie? Príliš spoločného toho nemajú

 1. 9. 2021
  Americká vláda odtajní dokumenty o 11. septembri
 2. 9. 2021
  Dohodnuté: Hokejisti z NHL sa vracajú na olympijské hry
 3. 9. 2021
  Hľadať podporu medzi voličmi môže byť smrteľné … a zbytočné
 4. 9. 2021
  Americké ministerstvo spravodlivosti pripravuje druhú žalobu na technologickú spoločnosť Google kvôli monopolnému správaniu. Tentoraz sa zameria na digitálne reklamu.

Znamená to, že vláda zosilňuje tlak v boji proti Googlu, ktorého obviňuje zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. Žaloba by mohla byť podaná koncom roka, uviedla s odvolaním sa na informované zdroje agentúra Bloomberg.

Preverovanie Googlu kvôli tomu, že má kontrolu nad trhom s reklamnými technológiami, začalo už za vlády predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo už skôr zažalovalo Google kvôli jeho podnikania vo vyhľadávaní a tvrdilo, že využíva exkluzívnu distribučné dohody s mobilnými operátormi a výrobcami telefónov, aby blokovalo konkurentmi.

Google
Európska komisia vyšetruje Google kvôli digitálnej reklame

Potom skupina prokurátorov jednotlivých štátov na čele s Texasom obvinila Google z nezákonného monopolizovaný trhu s reklamou. Google podľa nich uzavrel nezákonnú dohodu s firmou Facebook o manipulácii s internetovými aukciami, pri ktorých inzerenti a vydavatelia internetových stránok nakupujú a predávajú reklamný priestor. Táto dohoda je podľa zdroja súčasťou vyšetrovania ministerstva spravodlivosti.

Google popiera, že by mal na trhu reklamných technológií dominantné postavenie. Tvrdí, že tento priestor je plný veľkých firiem ako Amazon, Comcast a Facebook, ktoré súperia o zákazky. Popiera tiež, že by manipuloval s aukciami v prospech Facebooku.

Prezident Joe Biden sľúbil sprísniť postupy proti monopolnému správaniu s cieľom podporiť konkurenciu v ekonomike. Do čela protimonopolného odboru ministerstva spravodlivosti vymenoval kritika Googlu Jonathana Kanter.

Celkovo hrubé výnosy Googlu z produktov súvisiacich s reklamné technológiou vlani dosiahli 23 miliárd USD (493 miliárd Sk). Google tvrdí, že veľkú časť týchto výnosov vypláca vydavateľom internetových stránok.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper