- Reklama -novinky
ZAUJÍMAVOSTIPred štyridsiatimi rokmi bol kečup ešte zelenina

Pred štyridsiatimi rokmi bol kečup ešte zelenina

Autor: Lukáš Strašík | Dátum: 1. septembra 2021 19:28 3/3 nových

Pred štyridsiatimi rokmi bol kečup ešte zelenina
Ilustračné snímku | zdroj: Profimedia
Najnovšie
Po krvavom útoku islamistov prestávajú supermarkety na Novom Zélande predávať nože

  1. 9. 2021
    Šaman z Kapitolu vyměkl, Trumpa nechce poznať. Hrozí mu štyri roky väzenia
  2. 9. 2021
    Bavlnené nákupné tašky a ekológie? Príliš spoločného toho nemajú
  3. 9. 2021
    Americká vláda odtajní dokumenty o 11. septembri
  4. 9. 2021
    Možno považovať kečup za zeleninu, keď sa vyrába z paradajok? Pred štyridsiatimi rokmi múdre hlavy v zámorí usúdili, že vlastne áno. Ľuďom sa to ale moc nepáčilo a dnes by to neprešlo ani omylom.

Americký úrad pre potraviny a výživu pri ministerstve poľnohospodárstva (USDA-FNS) vydal 3. septembra 1981 nové predpisy, ktorých cieľom bolo vyhovieť nutričným požiadavkám na školské obedy. Smernica vlastne bola myslená dobre: ​​Všeobecne sa mali znížiť porcie a namiesto mäsa sa mala ponúkať vo väčšej miere alternatíva v podobe tofu, jogurtov, syra cottage alebo orieškov. Potiaľto by bolo všetko v poriadku, problém však bol v tom, že podľa smerníc sa dochucovadlá mala považovať za zeleninu.

Konkrétne napríklad omáčku z kyslých uhoriek (Pickle Relish) vraj možno považovať za porciu uhoriek a polievková lyžica paradajkového pretlaku mala zodpovedať pol deci paradajkovej šťavy.

Profimedia-0409765344
Nemáte-li to či ono, prskněte tam kečup

Nie že by Američania boli nejakí extra priaznivci zdravej výživy, ale toto na nich bolo predsa len už príliš silné kafe. Odpor verejnosti prinútil (tou dobou viacmenej ešte čerstvého) prezidenta Ronalda Reagana, aby tieto predpisy 25. septembra zrušil – teda ani nie po mesiaci.

Nie každý ale uznal porážku. Tak napríklad vtedajší poradca ministra poľnohospodárstva James Johnson sa zapísal do dejín nesmrteľnú hláškou, keď sa snažil vysvetliť, že došlo k nedorozumeniu. Kečup sám o sebe vraj nie je klasifikovaný ako zelenina – iba kečup v kombinácii s ďalšími potravinami. A akými potravinami? spýtal sa jeden novinár. „S hranolky alebo hamburgery,“ znela odpoveď. Ešte šťastie, že sa nikto nespýtal napríklad na šišky. Trebárs by sa dozvedel, že ide v podstate o obilninu.

A že by sa za veľkou mlákou z tohto průšvih poučili? Moc nie. V roku 2011 Kongres odkýval zákon, z ktorého (samozrejme okrem iného) nepriamo vyplýva, že pizzu s dvoma polievkovými lyžicami paradajkového pretlaku môžeme považovať za zeleninu.

Doba, kedy sa podiel bezmäsitých jedál riešil tak nejako v štýle „aby sa vlk nažral a koza zostala celá“, je ale už dávno preč. Vegetariánstvo a vegánstvo sa stalo trendom a životným štýlom mnohých ľudí, v istom zmysle možno aj módou a snahou urobiť niečo pre našu modrú, nie zelenú planétu.

Bezmäsité jedlá na univerzitách a vo Volkswagene
Medzivládny panel pre zmeny klímy (IPCC) v roku 2019 vo svojej správe odporučil zamerať sa v stravovaní viac na strukoviny, ovocie a zeleninu. Zníženie spotreby mäsa má prispieť k obmedzeniu množstva metánu, ktorý pri trávení produkujú hospodárske zvieratá a ktorý sa tiež podieľa na skleníkovom efekte, a prispieva tak k zmene klímy.

Profimedia-0393777249
Vegánstvo a ateizmus je náboženstvom našej doby

V poslednej dobe idú v tomto smere do istej miery príkladom v susednom Nemecku. Podľa prieskumu z roku 2019 je medzi poslucháčmi berlínskych vysokých škôl 14 percent vegánov a 33 percent vegetariánov. Od nového školského roka preto budú tri desiatky menz a kaviarní štyroch berlínskych univerzít ponúkať takmer výhradne vegetariánska a vegánska jedlá. Mäso a ryby budú dohromady tvoriť len štyri percentá ponuky pokrmov.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -PR články News paper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper